Česká komedie "V dobrém i zlém" míří na Netflix: Otevře debatu o intimitě a (ne)spokojenosti v dlouhodobých vztazích?
Netflix už brzy obohatí svou nabídku o český film, který by mohl rozvířit diskuzi a vyvolat katarzi v mnoha dlouhodobých vztazích. Komedie "V dobrém i zlém", v níž excelují Jiří Langmajer a Petra Hřebíčková, vstupuje na streamovací platformu 26. března a nabízí divákům nekompromisní pohled na témata, která se často skrývají pod pokličkou manželské rutiny. Ačkoliv snímek režisérky Marty Ferencové má své slabiny, jeho odvážný přístup k intimním otázkám a snaha konfrontovat diváka s jeho vlastním vztahem si zaslouží pozornost.
"V dobrém i zlém" vychází ze španělské konverzační komedie "Sentimental" a staví proti sobě dva páry s naprosto odlišnými přístupy k lásce a sexu. Evžen (Jiří Langmajer) a Anna (Petra Hřebíčková) jsou manželé, jejichž vztah se utápí v stereotypu. Zamilovanost vystřídaly sarkasmus, hádky a tiché výčitky. Naopak, jejich sousedé Laura (Táňa Pauhofová) a Tomáš (Martin Hofmann) žijí vášnivým životem, který dává okázale najevo. Jejich noční radovánky jsou pro Evžena, trpícího nespavostí, doslova noční můrou.
Když Anna pozve sousedy na večeři, začíná nevinné setkání brzy přerůstat v ostrou debatu o vztazích, intimitě a potlačovaných touhách. Laura a Tomáš se bez obalu dělí o detaily ze svého milostného života a nakonec přijdou s návrhem, který Evžena a Annu naprosto šokuje.
Proč by vás měl tento film zajímat, i když není dokonalý?
"V dobrém i zlém" rozhodně není bezchybný film. Někteří kritici mu vytýkají, že se přechod mezi komediálními a dramatickými prvky ne vždy daří, dialogy občas znějí nepřirozeně a postavy se chovají spíše jako loutky v promyšlené debatě než jako opravdoví lidé. I přesto však stojí za to tomuto filmu věnovat pozornost.
- Odvaha otevírat tabuizovaná témata: Film se nebojí dotknout se témat, o kterých se v dlouhodobých vztazích často mlčí. Potlačovaná touha, ztráta sexuální jiskry, frustrace z partnerské rutiny – to jsou problémy, které zná mnoho párů. "V dobrém i zlém" nabízí možnost tyto problémy otevřít a podívat se na ně z různých úhlů pohledu.
- Herecké výkony: Jiří Langmajer a Petra Hřebíčková podávají v roli manželů v krizi skvělý výkon. Jejich vzájemné interakce jsou uvěřitelné a dokáží diváka vtáhnout do pocitů frustrace a bezmoci. Táňa Pauhofová a Martin Hofmann pak ztvárňují energické a sexuálně sebevědomé sousedy s lehkostí a humorem.
- Zrcadlo pro váš vztah: I přes své nedostatky má film potenciál k tomu, aby diváka přinutil zamyslet se nad svým vlastním vztahem. Klade nepříjemné otázky a nutí nás konfrontovat se s tím, zda jsme ve svém vztahu skutečně šťastní a naplnění.
- Komorní atmosféra: Děj se odehrává převážně v jednom bytě, což vytváří klaustrofobickou atmosféru, která umocňuje pocity napětí a nepohodlí mezi postavami. Tato komornost umožňuje divákovi se s postavami lépe ztotožnit a prožívat jejich emoce.
Co můžete od filmu očekávat?
"V dobrém i zlém" není typická romantická komedie. Nenabízí naivní happy end ani jednoduché řešení partnerských problémů. Spíše se jedná o inteligentní a provokativní snímek, který se nebojí experimentovat s žánry a narušovat divácká očekávání.
- Vtipné dialogy: Film obsahuje řadu vtipných dialogů a situačních komediálních momentů, které dokáží diváka pobavit a uvolnit.
- Dramatické momenty: Komedie se v průběhu filmu střídají s dramatickými momenty, které odhalují hlubší vrstvy vztahu hlavních hrdinů. Tyto momenty jsou často bolestivé a nutí diváka zamyslet se nad složitostí lidských vztahů.
- Kontroverzní témata: Film se dotýká kontroverzních témat, jako je otevřený vztah, sexuální frustrace a krize středního věku. Tyto témata mohou u některých diváků vyvolat rozporuplné reakce.
- Otevřený konec: Závěr filmu není jednoznačný a ponechává divákovi prostor pro vlastní interpretaci. Toto řešení může být pro někoho frustrující, pro jiného naopak stimulující a podněcující k další diskuzi.
Pro koho je "V dobrém i zlém" určen?
Tento film je určen především pro diváky, kteří se nebojí sebereflexe a jsou ochotni se zamyslet nad svými vlastními vztahy. Ocení ho ti, kteří hledají inteligentní a provokativní zábavu, která se vymyká mainstreamovým stereotypům.
- Profesionálové v dlouhodobých vztazích: Film může být zajímavý pro páry, které se potýkají s krizí nebo se chtějí zamyslet nad kvalitou svého vztahu.
- Milovníci konverzačních komedií: Pokud si rádi vychutnáváte filmy, které staví na chytrých dialozích a hereckých výkonech, "V dobrém i zlém" by vás mohl zaujmout.
- Otevření jedinci, kteří se nebojí diskutovat o tabu: Film se dotýká kontroverzních témat, která mohou vyvolat rozporuplné reakce. Pokud jste ochotni se o těchto tématech otevřeně bavit, tento film by vás mohl inspirovat.
Proč byste měli dát "V dobrém i zlém" šanci?
Ačkoliv "V dobrém i zlém" není dokonalý film a občas se potýká s problémy v tempu a vyváženosti žánrů, jeho odvaha otevírat tabuizovaná témata a nutit diváka k sebereflexi si zaslouží ocenění. Film nabízí inteligentní a provokativní pohled na dlouhodobé vztahy a klade otázky, které by si měl položit každý, kdo se v takovém vztahu nachází.
Nezapomeňte, že "V dobrém i zlém" vstupuje na Netflix 26. března. Nechte se zlákat a uvidíte sami, jestli vám tento konverzační koktejl emocí, vtipu a dramatu naservíruje odpovědi, nebo spíš nové otázky. A možná vám i pomůže zapálit znovu tu jiskru, která se ve vašem vztahu už možná dávno vytratila. Minimálně o tom budete mít o čem přemýšlet.
Reklama
Zdroj: Partochina, UIT, Continetal film, Netflix