Copak je to za vojáka: Legendární komedie skrývá tajemství a kontroverze
Film "Copak je to za vojáka" se nesmazatelně zapsal do české kinematografie jako jedna z nejoblíbenějších komedií s vojenskou tematikou. Diváci si zamilovali hlášky, postavy a celkovou atmosféru filmu, která i přes prostředí vojny působila odlehčeně a humorně. Málokdo však ví, že natáčení provázela řada zajímavostí a že životy některých herců, kteří se na filmu podíleli, byly plné překvapení a kontroverzí.
Langmajerova "vojna nanečisto" a skromný honorář
Jiří Langmajer, představitel svobodníka Kouby, si díky filmu mohl vyzkoušet vojenský život ještě před tím, než mu přišel povolávací rozkaz. "Díky tomu, že jsem si to mohl vyzkoušet nanečisto, byla pro mne má služba jeden velký fajn pobyt," přiznal herec později. Tato zkušenost "nanečisto" mu umožnila lépe se vžít do role a pravděpodobně přispěla k jeho přirozenému a uvěřitelnému ztvárnění svobodníka Kouby.
Paradoxem však je, že za tuto roli, která ho proslavila, obdržel honorář ve výši pouhých 7 500 korun. Vzhledem k tomu, že průměrná mzda v té době činila okolo tří tisíc korun, by se dalo říci, že byl Langmajer ohodnocen nadprůměrně. Nicméně, pokud vezmeme v potaz délku natáčení a náročnost role, honorář se jeví jako poměrně skromný. Pokud by se filmařům podařilo natočit film během dvou týdnů, Langmajer by na tom byl lépe, ale natáčení trvalo déle.
Temná minulost vojína Tekelyho alias Václava Čížkovského
Zatímco Langmajerova zkušenost byla spíše pozitivní, život Václava Čížkovského, který ztvárnil postavu Šányho, alias vojína Tekelyho, byl mnohem komplikovanější. Jeho životopis skrývá temné kapitoly, které se dostaly do kontrastu s komediálním charakterem jeho role ve filmu.
Čížkovský má za sebou pestrý život, který zahrnuje i pobyt ve vězení. Byl odsouzen na tři roky za finanční podvody, což pochopitelně ovlivnilo jeho vztahy s rodinou. Někteří rodinní příslušníci se od něj distancovali a nechtěli být s ním spojováni. Herec dodnes tvrdí, že byl v celé kauze nevinný. Měl prý souhlasit s převodem leasingu auta na jeho jméno, které bylo následně odcizeno. Čížkovský tvrdí, že se mu ve vězení podařilo prokázat svou nevinu, což vedlo k jeho propuštění.
Finanční machinace však nebyly jediným prohřeškem v jeho životě. V roce 1989 usedl za volant pod vlivem alkoholu, konkrétně s 2,8 promile v krvi. Jeho spolujezdkyní byla tehdejší partnerka, známá herečka Michaela Kuklová. Důsledky této nerozvážnosti byly vážné. Automobil byl po nehodě zničen, a ačkoliv Kuklová nehodu přežila, utrpěla zranění. I sám Čížkovský byl zraněn a strávil několik měsíců v nemocnici.
V tomto případě lze říci, že měl štěstí v neštěstí. Nehoda se stala těsně před Novým rokem a na jeho čin se vztahovala prezidentská amnestie, díky čemuž se vyhnul trestu. Tato událost provždy poznamenala jeho život a kariéru.
Čížkovský dnes: Návrat k herectví a divadlu
Navzdory bouřlivé minulosti se Čížkovský k herectví vrátil a aktivně se angažuje na divadelní scéně. Jeho životní příběh je důkazem toho, že i po chybách a těžkostech lze najít cestu zpět a věnovat se své vášni. Ačkoliv je pro mnohé stále spojen s rolí vojína Tekelyho, jeho cesta životem a jeho herecké působení jsou mnohem komplexnější a mnohovrstevnatější.
Dopad filmu na českou kulturu a jeho odkaz
"Copak je to za vojáka" se stal synonymem pro českou vojenskou komedii. I po letech si film udržuje svou popularitu a diváci se k němu rádi vracejí. Ikonické hlášky a postavy z filmu zlidověly a staly se součástí obecného povědomí. Film dodnes ovlivňuje vnímání vojenské služby a humorně reflektuje život v armádním prostředí.
Jeho úspěch spočívá v kombinaci humoru, srozumitelného příběhu a kvalitních hereckých výkonů. Film neidealizuje vojenský život, ale zároveň ho nezesměšňuje. Ukazuje ho z lidské stránky a s nadsázkou vypráví o mezilidských vztazích, přátelství a lásce.
Závěr
"Copak je to za vojáka" je více než jen zábavný film. Je to kulturní fenomén, který ovlivnil generace diváků. Příběhy herců, kteří se na filmu podíleli, jsou různorodé a často překvapivé. Jiří Langmajer si díky filmu vyzkoušel vojnu nanečisto a Václav Čížkovský se musel vyrovnat s temnými stíny své minulosti. I přes tyto kontrasty zůstává film oblíbenou klasikou, která baví a oslovuje diváky dodnes. Ať už se jedná o odlehčený humor, ztvárnění postav nebo zajímavé zákulisní informace, "Copak je to za vojáka" si v srdcích diváků navždy udrží výsadní místo. Film je připomínkou doby a zároveň důkazem, že kvalitní komedie může přetrvat i náročné zkoušky času. Jeho odkaz je nezpochybnitelný a jeho vliv na českou kulturu nepopiratelný.