Proč "Zbožňovaný" kraluje Netflixu? Hořká pilulka s překvapivou chutí úspěchu
Česká kinematografie zažívá nečekané překvapení. Komedie "Zbožňovaný" z roku 2021, pod taktovkou Petra Kolečky, se stala absolutním hitem na Netflixu. Už po dvou dnech od uvedení snímek ovládl žebříček sledovanosti, sesadil dokonce i hollywoodský akční trhák "Pasáž" od tvůrců Avengers: Endgame a napínavý dokument "Tornádo: Uprostřed bouře". S Jiřím Bartoškou, Jiřím Langmajerem a Štěpánem Kozubem v hlavních rolích snímek boduje u diváků, ačkoliv kritici se na něj zrovna nevrhli s nadšením. Otázkou zůstává, proč se film, kterému chybí inovativní humor a propracovaný scénář, dokázal propracovat na vrchol popularity.
"Zbožňovaný" nám představuje Zdeňka (Jiří Bartoška), úspěšného pediatra na prahu důchodu. Zatímco jeho rodina, zejména manželka (Zuzana Kronerová) a vnučka (Martina Czyžová), se těší na jeho zasloužený odpočinek, Zdeněk skrývá dlouholeté tajemství. Téměř čtyři desetiletí udržuje poměr s kolegyní Danou (Ivana Chýlková), která nyní očekává, že se jí bude Zdeněk více věnovat. Když se však Zdeněk rozhodne poměr ukončit, Dana se rozzuří a odhalí jeho nevěru přímo na zahradní oslavě. Následkem šoku je Zdeňkova mrtvice, která ho částečně paralyzuje a připraví o řeč.
Příběhy o nevěrných mužích, kteří nakonec sklidí plody svých činů, nejsou v českém filmu ničím novým. Jejich úspěch však stojí na inteligentním humoru, propracovaných postavách a svižném tempu. "Zbožňovaný" v tomto ohledu bohužel pokulhává. Dialogy často působí plytce a snaha o situační humor se rozvíjí pomalu, aby nakonec vyšuměla do prázdna. Navíc, scénář trpí nelogičnostmi – Zdeněk po mrtvici sotva promluví, ale bez problémů řídí auto a manipuluje s vozíkem. Stereotypní narážky na ženy ve filmu také nepřidávají na sympatiích.
Proč tedy ten nečekaný úspěch?
Ještě než film zavrhneme jako nekvalitní pokus o komedii, je důležité se zamyslet nad důvody jeho úspěchu. Myslím si, že je tu několik faktorů, které hrají v jeho prospěch:
- Téma, které rezonuje: Nevěra a rodinné lži jsou bohužel nadčasové téma, které se dotýká mnoha diváků. I když je zpracování "Zbožňovaného" poněkud povrchní, samotná premisa dokáže upoutat pozornost.
- Obsazení hvězdných herců: Jiří Bartoška, Jiří Langmajer, Zuzana Kronerová a Ivana Chýlková jsou jména, která táhnou. Diváci jsou zvyklí na jejich kvalitní herecké výkony a i přes slabší scénář dokážou herci svým charismatem film alespoň částečně zachránit.
- Dostupnost na Netflixu: Streamovací platformy mají obrovský dosah. Díky algoritmu Netflixu se film dostal k širokému publiku, které by si ho v kině možná ani nevšimlo.
- Relaxační zábava: I přes kritiku, "Zbožňovaný" nabízí nenáročnou zábavu, u které divák nemusí moc přemýšlet. Po náročném dni v práci může být pro někoho právě takový film ideální volbou.
- Česká specifika: Film reflektuje některé typické české vlastnosti a problémy, které se mohou divákům zdát blízké a srozumitelné.
Co si z toho vzít?
Úspěch "Zbožňovaného" na Netflixu je lekce, že i filmy s nedostatky mohou najít své publikum. Někdy stačí správné téma, hvězdné obsazení a dostupnost na populární platformě. Neměli bychom ovšem zapomínat na to, že kvalitní scénář, propracované postavy a inteligentní humor jsou klíčem k trvalému úspěchu.
Je "Zbožňovaný" dobrý film? To je otázka vkusu. Objektivně vzato trpí mnoha nedostatky. Ale je to film, který dokázal zaujmout a to je v konečném důsledku nejdůležitější. A možná je právě v jeho "obyčejnosti" a "nedokonalosti" to kouzlo, které diváky přitahuje.
Závěrem bych řekl, že "Zbožňovaný" je důkazem, že úspěch v zábavním průmyslu je složitá rovnice s mnoha proměnnými. A někdy i ty nečekané ingredience dokážou vytvořit překvapivě chutný pokrm, i když zrovna nepatříte mezi gurmány. Možná i proto se "Zbožňovaný" stal nečekaným králem Netflixu. A zda si ho zaslouží? To už nechám na posouzení každého z vás.
Reklama
Zdroj: Partochina, Bioscop, TCP, UIT