Strange Darling: Horor, který si oblíbí i ti, co se hororům vyhýbají?
Zaujmout masivní fanouškovskou základnu, která si nechá ráda jednou za čas zvýšit krevní tlak, je čím dál složitější. Zatímco někteří preferují přímočaré příběhy plné lekaček a hektolitrů krve, stále více diváků hledá i v tomto žánru hlubší zápletky, psychologický teror a pocit nepohodlí, který se jim zavrtá pod kůži. A právě takovým nabízí tvůrci v poslední době přesně to, po čem touží. Film Strange Darling, nezávislý thriller s hororovými prvky, by mohl oslovit i ty, kteří hororům běžně neholdují. Čím je jeho příběh tak přitažlivý a proč se o něm tolik mluví?
Americký režisér a příležitostný herec J.T. Mollner svou tvorbou doteď příliš nevybočoval z šedi průměru. Herecky jsme ho mohli vidět v několika spíše nenápadných projektech, jako režisér na sebe upozornil o poznání hlasitěji westernem Psanci a andělé (Outlaws and Angels), který diváci přijali v porovnání s ostatními westernovými snímky poměrně kladně. Vody filmového průmyslu ale nejvíce rozvířil až v minulém roce právě s Strange Darling.
Thriller s hororovými prvky, ke kterému napsal scénář a který také režíroval, sklízí velmi pozitivní ohlasy od kritiků i diváků. Film si získává pozornost nejen neobvyklou zápletkou, ale i chytře vystavěným vyprávěním, které udržuje diváka v napětí a neustálé nejistotě, co přijde dál. Někteří v něm dokonce vidí tarantinovské znaky – od krvavého násilí a líbivého hudebního doprovodu až po nelineární vyprávění a rozdělení do kapitol. Pro roli hlavních protagonistů si Mollner vybral neznámé, ale velmi talentované herce, kteří spolu s výše zmíněnými aspekty výrazně přispěli k úspěchu celého projektu. Hlavních rolí, označovaných jako The Lady (žena) a The Demon (muž), se ujali Willa Fitzgerald a Kyle Gallner.
Od romantiky k psychologickému teroru během jedné noci
Snímek poměrně úderným způsobem připomíná vše, co nám říkali již naši rodiče: s cizinci se nevodíme a nebezpečí se skrývá tam, kde ho nejméně čekáme. Krásná žena narazí v baru na charismatického muže, se kterým se rozhodne strávit noc. Vše vypadá, s trochou nadsázky, jako vystřižené z romantického filmu. Dvojice si skvěle rozumí, a to do takové míry, že se žena cizinci svěří právě s radou od své matky: zdůrazní mu riskantnost celé situace a dokonce se ho s úsměvem zeptá, jestli není náhodou vrahem. Muž samozřejmě odpoví, že není, a díky tomu se naši „milenci“ přesunou k hlavnímu bodu jejich setkání – sexu.
Samotnému aktu však předchází sadomasochistické hrátky, v nichž žena přijímá roli oběti a muž roli vraha. Už tak nezvyklou situaci ještě více umocňuje užití drog. A právě v tomto okamžiku si nejen muž, ale i diváci uvědomují, že skutečný problém neleží v něm, ale v ní – cílená dávka tvrdých drog ho totiž postupně přivádí do bezvědomí.
Hon na kočku a myš s nečekaným zvratem
Žena je ve skutečnosti mediálně známým psychopatickým vrahem s hrůzostrašnou přezdívkou „The Electric Lady“. Poté, co svou přezdívku své budoucí oběti doslova vyřeže do hrudi, s hrůzou zjistí, že se jedná o policistu v utajení. Nové zjištění ji přiměje situaci co nejrychleji ukončit.
Těsně před finálním úderem se ale policista probírá, dostává se ke své zbrani a podaří se mu překvapené ženě ustřelit kus ucha. Vražedkyně utíká z hotelu s mužem v patách. Pomyslné role se tak bleskově mění a začíná nelítostný hon na kočku a myš, ze kterého nevzejde žádný jednoznačný vítěz. Divák je tak neustále v nejistotě, kdo nakonec bude lovcem a kdo obětí.
Neznámé tváře, silné herecké výkony a působivé vizuální zpracování
Herecké obsazení je jedním z klíčových faktorů, které filmu dodávají na autentičnosti a syrovosti. Willa Fitzgerald v roli „The Electric Lady“ exceluje v zobrazení chladnokrevné a vypočítavé psychopatky, jejíž krása a charisma slouží jako maska pro děsivé činy. Kyle Gallner se zase skvěle zhostil role policisty, který se ocitá v životním nebezpečí a musí bojovat o přežití.
Režisér J.T. Mollner umně pracuje s kamerou a světlem, čímž vytváří tísnivou a znepokojivou atmosféru. Důraz je kladen na detail a vizuální stránka filmu je promyšlená do posledního detailu. Kontrast mezi krásou a brutalitou je v Strange Darling silný a působivý.
Slušný komerční úspěch pro nezávislý projekt
Natáčení probíhalo v létě roku 2022 na území amerického státu Oregon. Na premiéru si Strange Darling počkal až do minulého roku. Omezená distribuce po Spojených státech následovala brzy na to. Při rozpočtu 4 milionů dolarů se celý projekt údajně dostal do zisku, což je pro nezávislý film tohoto typu slušný úspěch.
Vydání v České republice je zatím v nedohlednu, ale vzhledem k rostoucí popularitě filmu a pozitivním ohlasům není vyloučeno, že se ho dočkáme i u nás.
Závěrem
Strange Darling je film, který si vás získá svou originalitou, komplikovanou zápletkou a skvělými hereckými výkony. Jedná se o psychologický thriller s hororovými prvky, který se nebojí provokovat a klást nepříjemné otázky. Pokud hledáte film, který vás chytne a nepustí až do samotného konce, pak byste neměli Strange Darling minout.
Sledujete psychologické filmy? Který byl dle vás nejlepší? Oslovil vás dnešní snímek? Podělte se o své názory v komentářích!
Reklama
Zdroj: Partochina, UIT, Magenta Light Studios, Netflix