Alarmující čísla: Nadměrná konzumace alkoholu v Česku ohrožuje zdraví a ekonomiku
Praha - Česká republika se potýká s alarmujícími statistikami ohledně konzumace alkoholu. Až desetina populace si denně dopřeje několik půllitrů piva, skleniček vína či destilátů, čímž si zahrává se svým zdravím a zatěžuje celou společnost. Podle Výroční zprávy o alkoholu v ČR za rok 2024 je problematika nadměrného pití hluboce zakořeněná a dosahuje znepokojivých rozměrů.
Data, která ve čtvrtek představila vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Pavla Chomynová, odhalují, že alkohol je v České republice zodpovědný za přibližně šest procent všech úmrtí. Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, denně nadměrně konzumuje alkohol odhadem až 900 000 lidí. V roce 2022 se s alkoholovou závislostí léčilo přibližně 31 000 osob.
Znepokojivý je také trend u mladé generace. Zpráva potvrzuje, že se konzumace alkoholu u dívek a chlapců začíná vyrovnávat, což signalizuje nutnost zaměřit se na prevenci a osvětu již v raném věku.
Tolerance společnosti a dostupnost alkoholu
Výroční zpráva o alkoholu v ČR 2024 poukazuje na fakt, že česká společnost je k alkoholu poměrně tolerantní. Pro tři z deseti dotazovaných je pravidelné pití považováno za přijatelné. Tato benevolentnost v kombinaci s "velmi vysokou dostupností alkoholu" vytváří ideální prostředí pro rozvoj škodlivých návyků.
Odborníci vyčíslili ztráty a dopady alkoholové závislosti na přibližně 80 miliard korun ročně, což představuje zhruba jedno procento HDP. Tato částka zahrnuje náklady na zdravotní péči, sníženou produktivitu práce, kriminalitu a další sociální dopady.
Jak definovat rizikové pití?
Rozlišujeme čtyři úrovně konzumace alkoholu dle denní spotřeby a míry rizika: škodlivé pití (poškozování zdraví), rizikové pití (ohrožení zdraví), umírněné pití a abstinence. Alkoholický nápoj obvykle obsahuje 16 až 20 gramů etanolu.
Za škodlivou je považována denní konzumace více než 60 gramů etanolu u mužů a více než 40 gramů u žen. V praxi to u mužů odpovídá třem až pěti půllitrům piva, dvěma decilitrům vína nebo třem až pěti panákům. U žen se pak jedná o 1,5 až 3 sklenice alkoholu denně. Riziková konzumace se pak pohybuje v rozmezí 40 až 60 gramů etanolu u mužů a 20 až 40 gramů u žen.
Statistiky, které znepokojují
Škodlivě pije 6 až 10 procent lidí starších 15 let, což představuje 600 000 až 900 000 osob. Rizikově konzumuje alkohol 15 až 18 procent Čechů a Češek nad 15 let, tedy 1,3 až 1,6 milionu lidí. Až 13 procent dospělých pije nadměrně alespoň jednou týdně – to zahrnuje až 21 procent mužů a až 7 procent žen. Mezi lety 2014 a 2020 míra denního pití rostla, v roce 2020 (během covidové pandemie) sice klesla, ale poté se začala opět mírně zvyšovat.
Alarmující jsou i čísla u mladistvých. Opakovaně se opila téměř čtvrtina patnáctiletých, pět procent třináctiletých a necelé procento jedenáctiletých žáků. V posledním měsíci pil alkohol téměř 60% mladých lidí ve věku od 15 do 19 let, a denně nebo téměř denně pijí 4 %. Jak již bylo zmíněno, studie potvrzují, že se dívky v konzumaci alkoholu začínají vyrovnávat chlapcům.
Dopady na zdraví a ekonomiku
Alkohol ročně připraví o život asi 6 000 až 7 000 lidí, což představuje přibližně 6 procent všech úmrtí. U 2 000 až 3 000 osob je alkohol hlavní příčinou onemocnění jater nebo předávkování. Kolem 13 000 až 14 000 lidí ročně skončí kvůli nemocem "zcela přiřaditelným k alkoholu" v nemocnicích. Jak již bylo zmíněno, dopady a náklady na společnost se odhadují na 80 miliard korun ročně.
V roce 2022 se v psychiatrických nemocnicích léčilo přibližně 7 700 lidí a ambulantně pak asi 23 000 osob. Terapeutické komunity disponují zhruba 275 místy.
Možnosti pomoci a prevence
V České republice funguje od srpna 2019 Národní linka pro odvykání s bezplatným číslem 800 350 000. Linka nabízí pomoc a poradenství lidem, kteří se chtějí zbavit závislosti na alkoholu nebo jiných návykových látkách.
Kromě toho se každoročně koná měsíční kampaň Suchej únor, která má za cíl upozornit na problematiku nadměrné konzumace alkoholu a motivovat lidi k alespoň dočasné abstinenci. Nicméně, tato akce se v minulosti setkala s kritikou ze strany výrobců alkoholu.
Řešení problému nadměrné konzumace alkoholu v České republice vyžaduje komplexní přístup, který zahrnuje prevenci, osvětu, včasnou diagnostiku a dostupnou léčbu. Je nutné, aby se ke snaze o snížení negativních dopadů alkoholu připojila celá společnost – od jednotlivců, přes rodiny, školy, zaměstnavatele až po státní instituce. Pouze tak lze dosáhnout pozitivní změny a zlepšit zdraví a kvalitu života občanů České republiky.
Reklama
Zdroj: Partochina, TCP, UIT