Češi jako první pozorovali organický materiál z asteroidu Ryugu
Čeští vědci jako první pozorovali trojrozměrnou strukturu zakonzervované organické hmoty z planetky Ryugu. Vzorky materiálu starého 4,5 miliardy let odebrala v roce 2019 japonská sonda Hajabusa 2. Získané výsledky přinášejí cenné informace k objasnění povahy organické hmoty, která mohla být v raných fázích Sluneční soustavy dopravena na Zemi.
Vzorky z asteroidu Ryugu jsou podobné typům meteoritů zvaným CI chondrity, které vznikly nahromaděním prachu mateřské mlhoviny pouhých několik milionů let po zrodu Sluneční soustavy. Sonda Hajabusa 2 dovezla na Zemi pět gramů vzorku. Českým vědcům poskytla japonská agentura JAXA pro výzkumné účely zrno asteroidu o velikosti přibližně 1,5 milimetru. Vědci mu dali jméno Radegast.
„Vzorky jsou tak vzácné, že byly odeslány jen několika laboratořím, včetně té naší, a mohly být prozkoumány výhradně pomocí mikroskopických technik,“ uvedl Martin Ferus, vedoucí Oddělení spektroskopie Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd.
Vědci podrobili vzorek zkoumání pomocí řady pokročilých mikroskopických technik. Mimo jiné sestavili sérii tisíců snímků, které jim poskytly informace o rozložení hmoty ve studovaném vzorku. Českým vědcům se tak jako prvním na světě povedla zobrazit 3D struktura organických částí starších než Země.
Získané detailní snímky podle vědců ukazují všudypřítomný jílový minerál, ve kterém jsou zanořena zrna magnetitu, sulfidů železa, fosforečnanů a přítomné uhlíkaté hmoty. Takováto mineralogie je důkazem procesů zvětrávání primárních minerálů vodou, jež protékala tělesem v počátcích Sluneční soustavy.
Vzorky prozkoumali vědci z pražského Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd na pracovištích brněnského výzkumného centra CEITEC a společnosti Tescan. První výsledky zkoumání shrnuje článek, který vyšel v časopise Nature Communications.
cn
捷克科学家首次观察到小行星“龙宫”保存下来的有机物的三维结构。 2019 年,日本探测器隼鸟 2 号采集了 45 亿年前的物质样本。所获得的结果为阐明可能在太阳系早期输送到地球的有机物质的性质提供了宝贵的信息。
来自小行星 Ryugu 的样本类似于一种称为 CI 球粒陨石的陨石,这种陨石是在太阳系诞生后几百万年由其母星云的尘埃吸积形成的。 Hajabusa 2 探测器向地球传送了 5 克样本。出于研究目的,日本 JAXA 机构向捷克科学家提供了一颗大小约为 1.5 毫米的小行星颗粒。科学家将其命名为 Radegast。
海洛夫斯基学院物理化学研究所光谱学系主任马丁·费鲁斯(Martin Ferus)表示:“这些样本非常稀有,因此只被送往包括我们在内的少数几个实验室,并且只能使用显微技术进行检查。”科学。
科学家们使用一系列先进的显微技术对样本进行了检查。除此之外,他们还编制了一系列数千张图像,为他们提供了有关所研究样本中物质分布的信息。捷克科学家是世界上第一个将比地球更古老的有机部分的 3D 结构可视化的人。
据科学家称,获得的详细图像显示了一种无处不在的粘土矿物,其中嵌入了磁铁矿、硫化铁、磷酸盐和碳质物质的颗粒。这种矿物学是太阳系早期流经人体的水对原生矿物进行风化过程的证据。
布拉格物理化学研究所 J. Heyrovský 科学院的科学家在布尔诺研究中心 CEITEC 和 Tescan 公司的工作场所对样品进行了检查。调查的初步结果总结在《自然通讯》杂志上发表的一篇文章中。