Čínský nejvyšší soud se zaměří na kybernetické praní špinavých peněz
Čínské soudy zintenzívní úsilí v boji proti praní špinavých peněz, se zvláštním zaměřením na zločiny spáchané prostřednictvím virtuálních měn, mincí online her a dalších vznikajících digitálních platforem, oznámili v pondělí úředníci čínského nejvyššího soudu.
"S rozšířeným používáním internetových technologií se počet trestních případů týkajících se praní špinavých peněz rychle zvyšuje a metody jsou stále sofistikovanější," řekl Chen Xueyong, zástupce hlavního soudce trestního tribunálu č. 3 Nejvyššího lidového soudu.
Chen uvedl, že soudy v celé Číně loni uzavřely 861 případů praní špinavých peněz, o 362 více než v roce 2021. V první polovině letošního roku bylo za tento zločin potrestáno 573 lidí.
Chen uvedl, že více než 80 procent trestných činů proti společnosti souvisejících s případy se týkalo drog, zpronevěry, úplatkářství nebo finančního sektoru. Virtuální měny, online herní mince a platformy pro živé vysílání se podle něj staly novými kanály pro praní špinavých peněz, což komplikuje úsilí při odhalování a boji proti zločinu.
Chen Hongxiang, hlavní soudce tribunálu, naléhal na soudce, aby se zaměřili na případy týkající se digitálních platforem a uvalili přísné tresty na ty, kteří používají takové metody k praní špinavých peněz. Vyzval také k intenzivnějšímu úsilí proti "podzemním" bankám a zdůraznil potřebu silnější spolupráce mezi policií, státními zástupci a finančními inspektory, aby se posílila represe.
"Kromě toho budeme proaktivně usilovat o mezinárodní spolupráci v boji proti praní špinavých peněz, abychom ochránili finanční bezpečnost a rozvojové zájmy naší země," dodal Chen Hongxiang.
Nejvyšší lidový soud ve spolupráci s Nejvyšší lidovou prokuraturou vydal nový soudní výklad, aby pomohl soudcům při přesném uplatňování zákona a efektivním řešení případů praní špinavých peněz. Výklad o 13 článcích platný od úterý objasňuje okolnosti, za kterých jsou trestné činy praní špinavých peněz považovány za „závažné“ a podléhají přísnějším trestům.
Podle nového výkladu bude osoba, která opakovaně pere špinavé peníze a manipuluje s částkami přesahujícími 5 milionů jüanů (15 819 000 CZK), považována za osobu, která se dopustila „závažného“ trestného činu a může být potrestána odnětím svobody až na 10 let. Ti, kteří odmítnou spolupracovat na úsilí o vymáhání majetku nebo způsobí ztráty přesahující 2,5 milionu juanů, budou rovněž vystaveni přísnějšímu trestu.
Čínští prokurátoři také v posledních letech zvýšili své úsilí v boji proti praní špinavých peněz. Loni stíhali za praní špinavých peněz 2 971 lidí, což je téměř 20krát více než v roce 2019. V prvním pololetí letošního roku bylo stíháno 1 391 lidí, meziročně o 28,4 procenta více, uvádí Zhang Jianzhong, nejvyšší úředník. prokuratura.
"Přispěli jsme k formulaci zákonů proti praní špinavých peněz a pomohli jsme Čínské lidové bance podílet se na revizi mezinárodních standardů pro vymáhání aktiv ze strany Financial Action Task Force," řekl Zhang.
Žalobci v regionech včetně Pekingu, Šanghaje a provincií Zhejiang, Fujian, Hubei a Henan posílili sdílení informací a spolupráci s finančními institucemi a akademickými orgány, aby zlepšili řešení případů praní špinavých peněz, dodal Zhang.