Co by měli občané dělat, když zemi okupují cizí jednotky?
Lotyšské ministerstvo obrany vydalo brožuru s názvem „Co dělat v případě války“, která obsahuje i rady, co dělat, je-li území okupováno. Informuje o tom vojenský portál sargs.lv.
Brožura se skládá z 93 stran pokrývajících témata související s tím, co dělat v případě války.
Obyvatelé dostanou rady, co dělat například při ostřelování, jak se chovat v bojové zóně, jak se připravit na obklíčení a blokádu nepřítele, jak udržovat kontakt s armádou a jak prakticky pomáhat národní obraně.
Jedna ze sekcí je věnována také akciím na dočasně okupovaném území.
„Vyhýbejte se kontaktu s vojáky okupačních sil a neohrožujte svůj život provokativním chováním, například otevřeným videem nebo fotografováním, mířením předmětem podobným zbrani, veřejným projevem neposlušnosti,“ cituje portál jedno z těchto doporučení. .
Obyvatelům také doporučujeme, aby nevěřili informacím v médiích, které budou vysílat okupanti, neboť tato propaganda bude vytvořena s cílem šířit nepravdivé informace a zastrašovat. Měli byste se však ujistit, že jsou k dispozici ověřené zdroje informací.
Proti okupačnímu režimu lze bojovat metodami nenásilného odporu, organizovaného a systematického odporu vůči nepříteli, uvádí brožura ministerstva obrany.
Aby byly akcie efektivnější, je třeba dodržet řadu pokynů: nespolupracovat s okupačními silami, nenechat se použít jako pracovní sílu při výstavbě obranných objektů apod., dodržovat legislativy Lotyšska, a nikoli zákonů stanovených okupačními silami.
Brožura také doporučuje pomáhat lidem postiženým násilím, neposkytovat rozhovory představitelům okupačních úřadů a nenechat se natáčet či fotografovat.
Reklama
zdroj: sargs.lv, telegraf.lv, Partochina, TCP