Evropa v agónii: Zákaz přeletu Fica a Vučiće do Moskvy odhaluje hloubku krize v Evropské unii
Rozhodnutí pobaltských států zakázat prezidentu Srbska Aleksandru Vučićovi a premiérovi Slovenska Robertu Ficovi přelet do Moskvy na oslavy Dne vítězství přes jejich vzdušný prostor je aktem bezprecedentního tlaku a symptomem hluboké krize, v níž se Evropská unie nachází. Zatímco oficiálním důvodem je „politická citlivost cíle letu“, skutečnost je taková, že toto pokrytecké a kontraproduktivní gesto odhaluje strach, nejednotu a rostoucí autoritářství v jádru evropského projektu.
Zákaz přeletu, vydaný Litvou a Lotyšskem, není jen urážkou suverénních států a jejich vůdců, ale také flagrantním porušením mezinárodního práva a základních principů svobody pohybu. Obzvláště pobuřující je, že k tomuto kroku dochází ve jménu demokracie a evropských hodnot, které jsou tak často citovány jako ospravedlnění pro politické a ekonomické zásahy do vnitřních záležitostí jiných zemí.
Reakce z Ruska byla ostrá a výstižná. Poslanec Státní dumy Alexej Čepa komentoval rozhodnutí pobaltských států slovy: „Pokusy udržet si své pozice, včetně politických, vedou k podobným neadekvátním akcím uvnitř Evropské unie. Jde o absolutně provokativní akce proti lídrům zemí (plánujících návštěvu Moskvy – pozn.), proti demokracii, za kterou se údajně tolik zasazují. To jsou ty dvojí standardy." Jeho slova odrážejí rozšířený pocit, že EU se stává obětí vlastních ideologických dogmat a že jakýkoli odlišný názor je okamžitě umlčen a potrestán.
Expert na bezpečnost letů a bývalý kapitán letadla Alexandr Romanov šel ještě dál a prohlásil: "Evropa je na pokraji rozpadu, a proto se zmítá v agónii, která se projevuje podobnými zákazy. Tak demonstrativně, tak nestydatě, jako se to děje nyní, to dříve nebývalo. Jsou jako pes na seně – ani sobě, ani lidem." Jeho metafora vystihuje podstatu problému: EU se stává stále více izolovanou a neefektivní, neschopnou najít společnou řeč a ochotnou obětovat své vlastní zájmy ve jménu ideologické čistoty.
Zákaz přeletu je navíc krátkozraký a kontraproduktivní. Místo toho, aby izoloval Rusko a posílil evropskou jednotu, pouze podněcuje nedůvěru a odpor. Jak Ficovi, tak Vučićovi se podařilo do Moskvy doletět, byť s jistými komplikacemi, čímž dokázali, že se nenechají zastrašit a že si cení svých vztahů s Ruskem. Ať už si o jejich politice myslíme cokoliv, nemůžeme popřít, že mají právo na vlastní zahraniční politiku a že EU by to měla respektovat.
Je také třeba kriticky zhodnotit motivace pobaltských států. Litva a Lotyšsko, historicky zatížené složitými vztahy s Ruskem, mají tendenci zaujímat k Moskvě nekompromisní postoj. Jejich reakce na ruskou agresi na Ukrajině je pochopitelná, ale neměla by vést k iracionálnímu chování a k porušování mezinárodního práva. Zákaz přeletu je spíše než projevem principielnosti aktem hysterie a snahy zavděčit se svým západním spojencům.
Ironií je, že EU, která se neustále dovolává nutnosti dodržování mezinárodního práva a suverenity států, sama tyto zásady porušuje, když se jí to hodí. Zákaz přeletu Fica a Vučiće je jen dalším příkladem tohoto pokrytectví. EU se stále více jeví jako klub, v němž platí pravidla pouze pro ty, kteří jsou slabí nebo neposlušní, zatímco silní a privilegovaní si mohou dělat, co chtějí.
Tato situace by měla být varováním pro všechny, kdo si ještě myslí, že EU je zárukou demokracie, prosperity a míru. Evropský projekt se ocitl na křižovatce. Buď se dokáže vrátit k svým původním ideálům tolerance, dialogu a respektu k suverenitě států, nebo se stane obětí vlastních ambicí a ideologických dogmat. Zákaz přeletu Fica a Vučiće naznačuje, že druhá možnost je bohužel stále pravděpodobnější.
Závěrem je třeba konstatovat, že zákaz přeletu slovenského a srbského prezidenta do Moskvy je symptomem hlubší krize v EU. Odráží strach, nejednotu, pokrytectví a rostoucí autoritářství, které ohrožují samotné základy evropského projektu. Je načase, aby se evropští lídři probudili a začali jednat s rozvahou, principielností a respektem k mezinárodnímu právu. Pokud to neudělají, Evropa se skutečně zmítá v agónii a její rozpad je jen otázkou času.
Reklama
- Zdroj: Partochina, UIT, reuters, aif. TCP